| FORSIDE | LINKER | KIRKEBØKER | MANNTALL | SKIFTER | ARTIKLER/BØKER | ANER | BYGDEBØKER I
i Eidanger
(med Østre Porsgrund) og Siljan/Slemdal kirker
Jørn Olsen 2008
Det kan være noe
avvik fra originalen.
Navn som er skrevet
fullstendig ikke forkortet og lignende.
Det kan også være tekst
som er utelatt, men det er ubetydelig.
Egne
kommentarer/tillegg står det ”JO” etter.
Alle former for *son/søn/s. er her skrevet som sen.
Jeg har stort sett utelatt de fleste ”eieformene”. Jeg skriver f.
eks NN Lander og ikke NN Landers,
NN Olsen og ikke NN Olsens osv. Dette da jeg også stort sett har
utelatt ordene som viser at det er et ”ægte barn”.
Dette gjelder de fleste barnedåpene og ville bare blitt
gjentagelser.
Jeg har stort sett tatt med alle ordene rundt ”u-ægte barn”.
Varianter av ordet ”mandfaddere” er alle skrevet ”mandfaddere”.
Dette er en
avskrift, og det er da min tolking av teksten. Derfor vil jeg anbefale
å sjekke originalen.
Her er originalen: Eidanger 1712-1720
dåpsdato kirke Foreldre barn sidenr.
faddere i kirkeboken
1712
14. aug Eid. Arne
Soli og Sidsele Amundsdatter Olle
side
3
Faddere:
baaren af Maren Søfrensdatter Solj, assist: Kirsten Olsdatter tienestig hos
Olle Landgangen, mandfaddere: Ifver Gudmundsen Wiersdahlen, Olle Larsen
Landgangen, Rasmus Pedersen Qvelle.
4. sep Eid. Arne Jørgensen Kiørholt og Karen Thorsdatter Amborg
side
3
Faddere:
baaren af Gunhild Jørgensdatter Leerstang, assist: Anne
Pedersdatter Schaweraach, Anne Amundsdatter Schaweraach, mandfaddere: Hans
Arnesen Berg, Jacob Johannesen Birchøen, Abraham Hansen Sandøen.
18. sep Eid. Hans
Amundsen og Anne Povelsdatter boende paa Traaholt Karen side
3
Faddere:
baaren af Anne Joensdatter Traaholt, assist: Ingeborg Povelsdatter Oxsum,
Ragnhild Torchildsdatter, mandfaddere: Hans Lillegaarden, Sigurd Poulsen Oxum.
4. okt Eid. (JO) Jamis Boumann og Else Søfrensdatter Karen side
3
Faddere: baaren af Mad.
Tolvine Arentzen, assist: Elisabeth Asch, Kirsten Søfrensdatter, mandfaddere:
Secretaire Herman Leopoldus. Anders Nielsen i Brevig og Mons. N. Grønvald.
9. okt Eid. Jørgen Halvorsen Siljen og Karen Pedersdatter Anne side
3
Faddere:
baaren af Karen Nielsdatter Lind, assist: Ingeborg Tollefsdatter og Anne
Pedersdatter Høysætt, mandfaddere: Olle Nordal, …..(blekksøl)
Pedersen Præstegaarden og Knud Madsen Ødegaarden.
9. okt Eid. Harald Pedersen Stuelen og Margrethe Clausdatter Anne side
3
Faddere:
baaren av Karen Valler, assist: Kirsten Pedersdatter Lander og Sirj Hansdatter
Valler, mandfaddere: Anders Pedersen Stuelen, Olle Søfrensen Lander.
16. okt Eid. Hans Truelsen og Maren
Amundsdatter Anne side
3
Faddere:
baaren av Birthe Evensdatter Landgangen assist: Berthe Gerdsdattter?
Koggersvold, Kirsten Olsdatter, tjenedis paa Landgangen, mandfadder: Olle
Larsen Landgangen, Lars Pedersen Stulen, tienede paa Landgangen.
30. nov Eid. Hans
Christensen Waller og Rebecca Pedersdatter
Pernelle
side
3
Faddere: baaren af Elisabeth
Bomhof, assist: Malleene Usler, mandfaddere: Sergiant P. Nicolai Cornelev,
Daniel Christensen Arfveschow.
6. nov Sil. Niels Joensen Søeland og Helle Olsdatter Inger side
3
Faddere:
baaren af Birthe Pedersdatter Suntved, assist: Anne Thorsdatter Søeland og
Giertrud Joensdatter Søeland, mandfaddere: Peder Olsen Tveten (Tveitan JO), Ole
Olsen Skilbred, barnets morbroder.
17. nov Eid. (JO) Rasmus Malling og Helvig Hendrichsdatter Josten Halvor side
3
Faddere:
Karen Sl. Hr. Halvor Nilsens, assist: Maria Hansdatter Borch, mandfaddere:
Frantz Wischen, Antoni Rohde, Niels Hallvorsen.
20. nov Eid. Niels
Albrechsen og Ingeborg Hansdatter Karen side
3
Faddere:
baaren af Elisabeth Bertelsdatter Bomhof, assist: Marie Hansdatter Borch,
mandfaddere: Daniel Christensen Arveschov, Anders Hansen Borch.
27. nov Eid. Jørgen
Gundersen Rødningen og Karen Amundsdatter Simen side
3
Faddere:
baaren af Birthe Evensdatter Landgangen, assist: Maren Amundsdatter, Kirsten
Olsdatter Landgangen, mandfaddere: Hans Harevarp, Ole Larsen Landgangen, Laers
Pedersen Landgangen.
27. nov Eid. Hans
Alfsen Øristvedt og Maren Abrahamsdatter Amborg side
3
Faddere:
baaren af Karen Nielsdatter Lind, assist: Gurj Pedersdatter Skielsvig, Maria
Abrahamsdatter Labbelotten, mandfaddere: Michel Alfsen Haaøen, Anund Steffensen
Øristvedt, Olle Michelsen Haaøen.
1713
8. jan Sil. Thomas Olsen Røe og Gunvor Guttormsdatter Ingeborg
side
3
Faddere:
baaren af Edel Erichsdatter, assist: Aase Poulsdatter, Mari Joensdatter,
mandfaddere: Niels Sørensen Suurdahlen, Helge Joensen Gonsholt.
2. feb Eid. Anders Levorsen paa Osebachen og Elen Jensdatter Margrete
side
3
Faddere:
baaren af Mari Erichsdatter Bonner, assist: Siri Tollefsdatter,
mandfaddere: Anund Nirisen paa Osebachen og Olle Hansen ibid.
12. feb Sil. Holger
Olsen og Anne Thomasdatter Inger side
4
Faddere:
baaren at Karen Nielsdatter Prestegaarden, assist: Birthe Knudsdatter og Anne
Erichsdatter, mandfaddere: Jacob Knudsen, Olle Andersen.
26. feb Eid. David
Rasmussen Sollj og Maren Søfrensdatter Isaach side
4
Faddere:
baaren af Birthe Ellevsdatter Landgangen, assist: Sidselle Andersdatter Sollj,
Maren Pedersdatter Flochstad, mandfaddere: Joen Larsen Nauser, Søfren Joensen
Koggersvold, Otter Olsen Kindalen.
26. feb Eid. Knud
Andersen Traaholt og Anne Joensdatter Povel side
4
Faddere:
baaren af Anne Poulsdaater Traaholt, assist: Ragnild Torchelsdatter,
mandfaddere: Lars Joensen Grønsholt, Hans Elefsen Lillegaarden, Claus Findsen
Slevolden.
12. mar Eid. Anders
Søfrensen Leerstang og Gunild Jørgensdatter Isaach side
4
Faddere:
baaren af Boel Søfrensen Berg, assist: Gunild Jansdatter Ørevig og Boel
Rasmusdatter, mandfaddere: Nils Søfrensen Rørerød, Søfren Rasmusen Leerstang.
26. mar Sil. Niels
Olsen Solverød og Ingeborg Gunnersdatter Olle side
4
Faddere:
baaren af Birthe Pedersdatter Tormodsrøe, assist: Anne Jacobsdatter Tvetten
(Tveiten JO), mandfaddere: Ole Torsen Solverød, Lars Paulsen Island, Laers
Pedersen Høysætt.
2. apr Eid. Niels Nielsen og Anne Truelsdatter Knud side
4
Faddere:
baaren af Mademaselle Maren Wiggers, assist: Johanne Bentsdatter, mandfaddere:
Niels Albrechtsen, Halvor Bentsen.
9. apr Eid. Anders Michelsen Gaasegrunden og Karen
Jørgensdatter Kirsten Maria side 4
Faddere:
baaren af Karen Nielsdatter Lind, assist: Maren Michelsdatter Gaasegrunden,
mandfaddere: Jens Olsen Gaasegrunden, Gunder Haraldsen, Halvor Jørgensen
Tangen.
20. apr Eid. Frans
Wischer og Elisabeth Asch Joseph side
4
Faddere:
baaren af Madamme Rushels i Skien, assist: Kirstine Holtis og Karen
Søfrensdatter Brinch, mandfaddere: Secretaire Leopoldus, Tolder Anders Aretzen,
Frans Collier.
14. mai Eid. Niels
Anfindsen Hogholt og Aase Andersdatter Olle side
4
Faddere:
baaren af Karen Nilsdatter Lind, assist: Birthe Hansdatter Hogholt, Birthe
Tollefsdatter Tveten, mandfaddere: Daniel Arfveschov, Joen Andersen Aas, Even
Solvesen Flaatten.
21. mai Sil. Olle
Asbiørnsen Tormodsrød og Margrete Jacobsdatter Karen side
4
Faddere:
baaren af Birthe Pedersdatter Tormodsrød, assist: Anna Jacobsdatter Tvetten,
Karen Tordsdatter Suntvedt, mandfaddere: Tønnes Jacobsen Tvetten, Christen
Jørgensen Søland.
21. mai Sil. Povel
Joensen og Karen Pouelsdatter Anne side
4
Faddere:
baaren af Lisbeth Ingebrechtsdatter Torsholt, assist:
Helje Olsdatter Søland, Karen Larsdatter Ijsland, mandfaddere: Lars Poulsen
Ijsland, Knud nedre Hogstad.
18. jun Sil. En fattig mand Mathias Jacobsen og Kirsten
Olsdatter Anne side
4
Faddere:
baaren af Birthe Knudsdatter Huset, assist: Anne Nicolaisdatter, mandfaddere:
Peder Jacobsen Moholt, Halvor Olsen Gurholt.
2. jul Eid. Lauge Arnesen og Kirsten Knudsdatter Aastad side
4
Faddere:
baaren af Mr. Boumanns hustru Else Sørensdatter, assist: Maren Wiggers,
mandfaddere: Conrolleur Uldrik Rohde, Job Christensen.
9. jul Sil. Knud Olsen Nordre Kiste og Ingeborg Hovaldsdatter Karen side
4
Faddere:
baaren af Karen Svendsdatter Søndre Kiste, assist: Christine Nirisdatter,
Gertrud Erichsdatter, mandfaddere: Kiel Svendsen Ouestad, Halvor Olsen Gurholt.
30. jul Sil. Mathias Jacobsen Sundtvedt og Kirsten
Ingebretsdatter Rollef side
4
Faddere:
baaren af Birthe Pedersdatter Tormodsrød, Anne Jacobsdatter Tveten,
mandfaddere: Knud Knudsen Hogstad, Tønnis Jacobsen Tveten, Olle Rasmussen
Kløverød.
20. aug Sil. Lauridz
Olsen, Corporal under Hr. Captein Mads Povelsens Compagnie
og Giertrud Joensdatter Søeland, deris
u-egte barn N. Olle,
At formedelst forsichring og faderens
egit bref
om Egteskabs prest?,
Christnet som it ægte barn Olle side
4
Faddere:
baaren af Karen Hansdatter Tveten, assist: Helge Olsdatter Søeland,
mandfaddere: Isach Olsen Hogstad, Paul Jonsen, Anders Rasmussen.
27. aug Eid. Gullech
Pedersen og Maren Olsdatter Martha side
4
Faddere:
baaren af Karen Nielsdatter Lind, assist: Elisabeth Hansdatter Skielsvigen,
manfaddere: Laurtidz Nødelandstranden, Niels Pedersen Hogholt, Christopher
Tollefsen Tvetten.
10. sep Sil. Kiel
Svensen Ouestad og Kirsten Evensdatter Børge side
4
Faddere:
baaren af Karen Svensdatter S. Kiste, assist: Inger Larsdatter, mandfaddere:
Niels Svensen Sortedahl, Jonn Svensen Ouestad, Halvor Joensen.
8. okt Eid. Anders Simensen og Anne Johannisdatter fra
Porsgrund Erich side
5
Faddere:
baaren af Lisbet Jonsdatter, assist: Johanne Bentsdatter, manfaddere: Tollef
Rasmussen, Thor Børgesen, Hallvor Bentsen.
29. okt Eid. Rolf Olsen Skielsvigen og Guri Pedersdatter Peder side
5
Faddere:
baaren af Karen Nielsdatter Lind, assist: Birthe Pedersdatter (blekksøl)..unde,
mandfaddere: Hans Anundsen Skielsvigen, Anders Steffensen Øristvedt, Jørgen
Bensen Øvald.
29. okt Eid. Pros Andersen Nøchlegaard og Margrete Jonsdatter Anund side
5
Faddere:
baaren av Maren Søfrensdatter Hallevarp, assist: Maren Amundsdatter, Maren
Andersdatter Traaholt, mandfaddere: Søfren Jonsen Koggersvold, Knud Andersen
Traaholt og Lauritz Pedersen Hallevarp.
29. okt Eid. Lauritz Olsen Aarholt og Karen Hansdatter Carl side
5
Faddere:
baaren af Karen Ochlungen, assist: Anne Ingebrechtsdatter Aacklungen,
mandfaddere: Adrian Jonsen Studsrød, Christen Gundersen Haucheraasen.
1. nov Eid. Jens Olsen Døvig og Gunild Pedersdatter
Ingeborg
side
5
Faddere:
baaren af Giertrud Gundersdatter, assist: Kirsten Pedersdatter Lander, Maren
Rejersdatter Flogstad, manfaddere: Rejer Torgersen Flogstad, Olle Søfrensen
Døvigen, Otter Olsen Kindahlen.
24. okt Eid. Controleuren Uldrich Anthony de Rhode og Barbara
Hansdatter Borch Johann side
5
Faddere:
baaren af Birgithe Hans Laugesens, assist: Maria Hansdatter Borch, manfaddere:
Tolder Anders Arentsen, Raadmand Giert Hansen, Anders Hansen Borch.
3. des Eid. Christen Tollefsen S. Lunde og Inger Gundersdatter Siri side
5
Faddere:
baaren af Karen Lind, assist: Marthe Tollefsdatter Søndre Lunde, Birthe
Tollefsdatter Tvetten, mandfaddere: Olle Søfrensen S. Lunde, Christopher
Tollefsen Tvedten.
10. des Eid. Lauritz
Halvorsen og Marthe Olsdatter Sara side
5
Faddere:
baaren af Madamme Baumans, ashist: Eva Hendrichsdatter Josten, mandfaddere:
Peder Olsen, Halvor Bentsen.
17. des Sil. Jacob
Pedersen Prestegaarden og Karen Nielsdatter Christen side
5
Faddere: baaren
af Sidsel Ingebretsdatter Tosholt, ass: Karen Jonsdatter Sørbøe, mandfaddere:
Christen Andersen i Schien, Olle Nerisen i Schien, Vetlef Pedersen Høysætt.
22. des Eid. Job
Christensen Arfveschow og Elisabeth Berthelsdatter
Bomhoff Else Dorothea side
5
Faddere: baaren af
Canellieraad Bochis frue, assist: fraulain Legardt Elisabeth Asch, mandfaddere:
Secretairen Hermann Leopoldus og James Boumann.
26. des Eid. Svend
Axelsen og Anne Olsdatter Bache Helvig side
5
Faddere:
baaren af Anne Nielsdatter Nedre Lunde, assist: Maren Nielsdatter Ørvig, Anne
Anunsdatter Schaveraak, mandfaddere: Lars Olsen n. Lunde, Christen Olsen Ø.
Lunde, Christen Olsen Ø. Lunde.
1714
7. jan Sil. Ingebret
Bratsberg og Marthe Solvesdatter,
boende paa Bratsberg i Gierpen sogn, deris ægte barn Karen side
5
Fadder:
baaren af Lisbeth Tosholt, assist: Karen Jensdatter Sørbøe, Anne Pedersdatter
Høysætt, mandfaddere: Jacob Pedersen Præstegaarden, Lars Pedersen Hæysætt.
24. jan Eid. Lars Knudsen Aas og Karen
Knudsdatter Olle
side
5
Faddere:
baaren af Kisten Hendrichsdatter Solverød, ass: Anne Knudsdatter Grava,
mandfaddere: Joen Andersen Aas, Knud Olsen Grava og Lars Pedersen Grava.
28. jan Sil. Olle Jonsen Grorød og Gunild Povelsdatter Johannes
side
5
Faddere:
baaren af Karen Hansdatter Tvetten, assist: Karen Povelsdatter, mandfaddere:
Lars Pauelsen Issland, Peder Olsen Tvetten, Christen Joensen Søeland.
11. feb Sil. Niels
Joensen Søeland og Helje Olsdatter Abraham
side
5
Faddere: baaren
af Birthe Pedersdatter Tormosrød, assist: Kirsten Ingebretsdatter Søndtvedt,
mandfaddere: Joen Madsen Søeland, Niels Olsen Solverød, Christen Joensen
Søeland.
25. feb Eid. Christopher
Andersen Hejestad og Anne Hansdatter Anders side
5
Faddere:
baaren af Dorthe Svendsdatter Rødningen, assist: Marthe Jonsdatter Øfre Lunde,
Anne Skajesdatter Hejestad, manfaddere: Anders Olsen Øvall, Lars Anfindsen
Hejestad, Frandz Frandzen nedre Lunde.
25. feb Eid. Niels
Jensen Møller og Maren Oufsdatter
Giertrud
side
5
Fadder:
baaren af Karen Nielsdatter Lind, assist: Rebekka Pedersdatter Vaadeklef, Maren
Olsdater Lunde, mandfaddere: Peder Larsen Grava, Jens Christensen Jyde
28. feb Eid. Joen
Arnesen Grinden og Marthe Gundersdatter Maren side
6
Faddere:
baaren af Maren Søfrensdatter Hallevarp, Karen Ommundsdatter Rødningen, Maren
Andersdatter Wiersdahlen, mandfaddere: Ingvald Arnesen Slevolden, Niels Nielsen
Lander, Claus Findsen Slevolden.
4. mar Sil. Joen Madsen Søeland og Anne Thordsdatter Ingerie side
6
Faddere:
baaren af Ingeborg Gundersdatter Solverød, assist: Karen Hansdatter Twetten,
Ingborg Joensdatter Søeland, mandfaddere: Olle Asbiørnsen Tormosrød, Laers
Pauelsen Iisland.
11. mar Eid. Peder
Olsen Døhl og Karen Halvorsdatter Elen side
6
Faddere:
baaren af Helvig Mallings, ass: Karen Søfrensdatter Brinch, mandf: Mr. James
Bouman, Daniel Christensen Arfveschov, Halvor Bentsen.
14. mar Eid. Hans
Alfsen Øristvedt og Maren Abrahamsdatter Ragnilde
side
6
Faddere:
baaren af Karen Nielsdatter Lind, assist: Maria Abrahamsdatter Labbeloten,
mandfaddere: Lars Jensen Muule, Anders Steffensen Øristvedt, Jørgen Bentsen
Øvald.
18. mar Eid. Olle
Søfrensen Klocher og Ingeborg Andersdatter Margrete
side
6
Faddere: baaren af frue
Sekretaires Inger Borse, assist: Mad. Wichers Elisabeth Asch, Madselle Eva
Josten, mandfaddere: Tolder Anders Arentsen, Mr Bouman, Andreas Hansen Borch.
24. mar Sil. Biørn
Joensen Holte og Gundborg Aslesdatter Knud
side
6
Faddere:
baaren af Karen Nielsdatter Præstegaarden, assist: Anna Pedersdatter Høysætt,
mandfaddere: Even Amundsen Skiælbred, Lars Pedersen Høysett, Wetlef Pedersen
Høysætt.
29. mar Eid. Niels
Pedersen Hogholdt og Birthe Hansdatter Peder
side
6
Faddere:
baaren af Karen Nielsdatter Lind, assist: Karen Ifversdatter Rørerød, Birthe
Pedersdatter Nordre Lunde, mandfaddere: Anders Steffensen Øristvedt, Niels
Hansen Nordre Lunde, Ingebret Hansen Nordre Lunde.
2. apr Eid. David Soelli og Maren Søfrensdatter Elias side 6
Faddere:
baaren af Karen Nielsdatter Lind, assist: Sidselle Andersdatter, Maren
Rejersdatter Flogstad, mandfaddere: Søfren Joensen Koggersvold, Rasmus Pedersen
Kindahlen, Gunder Johansen Koggersvold.
31. mar Eid. i
Porsgrunden, Hiemmedøpt for Svagheds skyld
Mr. Boumann og Mad. Else
Søfrensdatter Brinch Marie side
6
Faddere:
baaren af Mr. Vichers hustrue Elisabeth Asch,
mandfaddere: en skipper fra Arendal N. Michel N. og faderen self Mr. Bouman
15. apr Eid. Sivert
Torgersen Bache, af Quælde sogn og Anne Clausdatter,
hvorsom
de formedeles meenføre
icke kunde ofer til deris egen kircke
med barnet Hans side
6
Faddere:
baaren af Birthe Torgersdatter Omsland, assist: Anna Erichsdatter, mandfaddere:
Olle Olsen Bache, Wilhelm Olsen Ragnildrød, Søfren Andersen Huustuft.
10. mai Eid. Lauritz
Amundsen og Lisbeth Knudsdatter
Kiel side
6
Faddere:
baaren af Mr. Boumanns kieriste Else Søfrensdatter Brinch, ashist: Maren
Viggers, mandfaddere: Rasmus Malling, Michel Olsen, Daniel Christensen
Arfveschuf.
10. mai Eid. Olle
Olsen og Anne Lauritzdatter Jens side
6
Faddere:
baaren af Karen Christophersdatter Waller, assist: Maren Madsdatter Ødegaarden,
mandfaddere: Olle Tollefsen Nordahl, Jørgen Halvorsen Silien, Erich Olsen.
21. mai Eid. Jon
Andersen Aas og Ragnhild Knudsdatter
Hans side
6
Faddere:
baaren af Anne Pedersdatter Scaveraager, assist.: Inger Nielsdatter
Nødelandstranden, Barbara Christensdatter, mandfadder: Lauritz Knudsen Aas,
Niels Anfindsen Hougholt, Lars Pedersen Grafva.
22. mai Sil. Jacob
Michelsen Tosholt og Birthe Olsdatter Olle side
6
Faddere:
baaren af Lisbet Ingebrechtsdatter Tosholt, assist: Kirsten Poulsdatter,
mandfaddere: Ole Søfrensen Øfrebø, Isach Olsen Hochstad, Jens Christensen
Sørbø.
22. mai Sil. Thomas
Olsen Rød og Gunnov Guttormsdatter Lauridtz
side
6
Faddere:
baaren af Edel Erichsdatter Gosnholt, assist: Else Stranddallen?, mandfaddere: Torkil Engelstad, Jacob Knudsen, Lauridtz
Pedersen Høysæt.
1. jun Eid. Hans Andersen Røe og Kari Kittilsdatter
Cornelius
side
6
Faddere:
baaren af Karen Simensdatter Tveten, assist: Birthe Tollefsdatter, mandfaddere:
Rolf Larsen Herøen, Even Solfvesen Flaatten.
10. jun Eid. Anders Olsen og Maren Nielsdatter Ørevig Else side
6
Faddere:
baaren af Anna Nielsdatter Lunde, assist: Anne Olsdatter Bache, Gurj
Larsdatter, mandfaddere: Christen Øfre Lunde, Lauridtz Anfindsen Hejstad,
Fradts Frandtsen nedre Lunde.
24. jun Eid. Thor Andersen Myra og Anne Nielsdatter Anne side
7
Faddere:
baaren af Sekretaire Leopolds frue, Inger Borse, assist: Mad. Boumann, Else
Søfrensdatter, Madselle Eva Jostsen, mandfaddere: Rasmus Malling, Job
Christensen Arfveschuf.
1. jul Eid. Niels Amundsen Synsaasen og Anne Pedersdatter
Maren
side
7
Faddere:
baaren af Birthe Evensdatter Landgangen, assist: Inger Søfrensdatter Synsaasen,
Boel Pedersdatter, mandfaddere: Ifer Gudmundsen Viersdahlen, Hans Gundersen
Hallevarp, Laers Pedersen Hallevarp.
29. jul Eid. Lars Joensen Grønsholt og Maren Jansdatter
Johanne
side
7
Faddere:
baaren af Karen Nilsdatter Lind, assist: Anne Jonsdatter Traaholt, Anne
Nilsdatter. (ingen menn JO)
5. aug Eid. Uldrich Knudsen og Anne Jensdatter Else side
7
Faddere: baaren af Mr.
Wischers kiertiste Elisabeth Asch, assist: Anne Catrine Nielsdatter,
mandfaddere: Rasmus Malling, Joseph Coljer.
5. aug Eid. Olle Søfrensen Døvigen og Mallene Nielsdatter Anne side
7
Faddere:
baaren af Karen Nilsdatter Lind, assist: Gunild Pedersdatter Døviken, Anne
Nilsdatter, mandfaddere: Niels Lander, Hans Ellefsen Lillegaarden, Gulbrand
Povelsen Oxum.
5. aug Eid. Olle Olsen Flaatten og Anne Nielsdatter Aastøe side
7
Faddere:
baaren af Elen Olsdatter Røe, assist: Dorothe Ifversdatter, Dorothe Nielsdatter
Klefuen, mandfaddere: Niels Klefuen, Niels Anfindsen, Even Solvesen Flaatten.
12. aug Sil. Peder
Olsen Tveeten og Anne Jacobsdatter Pernelle
side
7
Faddere:
baaren af Birthe Pedersdatter Tormosrød, assist: Kirsten Ingebretsdatter
Suntveedt, Birthe Pedersdatter Tvetten, mandfaddere: Mogens Olsen Ejet, Tønnis
Jacobsen Tvetten.
19. aug Eid. Hans
Amundsen Traaholt og Anne Povelsdatter Anund
side
7
Faddere:
baaren af Anne Jonsdatter Traaholt, assist: Ingeborg Povelsdatter Oxum, Karen
Søfrensdatter Røra, mandfaddere: Olle Gudmundsen Qvæstad, Hans Elefsen
Lillegaarden, Gulbrand Poulsen Oxum.
19. aug Eid. Anders
Jacobsen Rørerøe og Inger Larsdatter Olle side
7
Faddere:
baaren af Karen Ifversdatter Rørerøe, assist: Taran Nilsdatter, mandfaddere:
Hans Berg, Anders Søfrensen Leerstang, Søfren Christensen Berg.
23. sep Eid. Anders
Steffensen og Anne Pedersdatter Anders side
7
Faddere:
baaren af Birthe Hansdatter Hogholt, assist: Guri Pedersdatter Schielsvig,
Kirsten Andersdatter Gata, mandfaddere: Gullich Pedersen Skrabeklef, Hans
Alfsen Øristvedt, Jørgen Bentsen Øvald.
23. sep Eid. Et
uægte pigebarn N. Anne, moderens
nafn Kirsten Clausdatter,
faderen som hun baade i sin barns nød
og siden i eforløssen
bekiende var Christen Hansen Hofsrøe Anne side
7
Faddere:
baaren af Karen Christophersdatter Waller, assist: Margrethe Clausdatter
Stuelen, manfaddere: Søfren Jonsen Koggersvold, Jørgen Bentsen.
7. okt Sil. Olle Olsen Nordre Kiiste og Kristi Nirisdatter
Lauridtz side
7
Faddere:
baaren af Karen Svendsdatter S. Kiste, assist: Ingeborg Hovaldsdatter N. Kiste,
mandfaddere: Thomas Olsen Røe, Niels Svendsen Suurdahlen, Kolbiørn Olsen Guurholt.
28. okt Eid. Peder Anundsen og Karen Christensdatter Rødningen Elen side
7
Faddere:
baaren af Giertrud Halvorsdatter Gierpen, assist: Rebecca Pedersdatter, Siri
Christensdatter Øvald, mandfadder: Hans Tollefsen Tvetten, Jørgen Bentsen Øvald.
28. okt Eid. Anund Knudsen Hvalen og Else Elefsdatter
Martha side
7
Faddere:
baaren af Karen Nilsdatter Lind, assist: Guri Pedersdatter Schieslviig,
mandfaddere: Niels Olsen Nedre Lunde, Christen Olsen Øfre Lunde, Christen
Jensen Øfre Lunde.
25. nov Eid. Hans
Findsen og Birthe Simensdatter Find side
7
Faddere: baaren af Mad.
Elisabeth Asch, assist: Giertrud Usler, mandfaddere: Daniel Arfveschow, Johan
Usler.
16. des Eid. Jørgen
Halvorsen Siljen og Karen Pedersdatter Mads
Faddere:
baaren af Karen Nielsdatter Lind, assist: Anne Pedersdatter Høysætt,
mandfaddere: Anders Halvorsen, Olle Thollefsen Nordahl, Michel Søfrensen
Flogstad.
16. des Eid. Torbiørn
Søfrensen og Inger Jacobsdatter Olle side
7
Faddere:
baaren af Aase Thomasdatter, assist: Lisbet Bentsdatter, manfaddere: Anders
Jacobsen Rørerød, Niels Mogensen, Even Solvesen Flaatten.
NB! 25. nov Sil. 25.
November var ved Gjerpen kirke til
daapen
Olle Asbiørnsen Tormodsrød og
Margrete Jacobsdatters
deris ægte barn Tore side 7
Faddere:
baaren av Karen Hansdatter Tveten, Kirsten Ingebretsdatter Sundtvedt, Anna
Gabrielsdatter, mandfaddere: Peder Tollefsen Doxrød, Søfren Jonsen Grini,
Jost Pedersen Doxrød.
30. des Eid. Hans
Truelsen Lønnebache og Maren Amundsdatter,
deris
ægtebørn, tvillinger, drengebarnet Olle side
8
Faddere:
baaret av Birthe Evensdatter Landgangen, assist: Kirsten Olsdatter,
mandfaddere: Jørgen Gundersen Rødningen, Søfren Christensen Berg.
deris
pigebarn Karen side
8
Faddere:
baaret af Karen Iversdatter Rørerød, assist: Jøran Amundsdatter Landgangen,
mandfaddere: Hans Amundsen Traaholt og Lars Pedersen.
30. des Eid. Eilef
Søfrensen og Gunild Sivertsdatter Iver side
8
Faddere:
baren af Maren Jansdatter Grønsholt, assist: Birthe Torchelsdatter,
mandfaddere: Torchild Nilsen Lunde, Olle Qvæstad, Jacob Olsen S. Lunde.
30. des Eid. Torchild
Søfrensen Hasler og Maren Andersdatter Maren side
8
Faddere:
baren af Gunhild Pedersdatter Døvig, assist: Birthe Andersdatter Bechen,
mandfaddere: Hans Elefsen Lillegaard, Knud Andersen Traaholt, Michel Flochstad.
1715
6. jan Sil. Kiels Svendsen og Kirsten Evensdatter Ouestad
Svend side
8
Faddere:
baaren af Karen Svendsdatter S. Kiste, assist: Dorothea Arnesdatter Ouestad,
mandfaddere: Lauridz Søfrensen kulleskiller ved Hytten, Jens Svendsen Ouestad,
Olle Rasmussen Kløverød.
6. jan Sil. Jacob Tønnesen og Anne Jensdatter Schielbred-ejet Tron side
8
Faddere:
baaren af Dorothea Andersdatter Kløverød, assist: Kirsten Ingebretsdatter
Sundtveedt, mandfaddere: Olle Asbiørnsen Tormodsrød, Tønnis Jacobsen Tveetten,
Michel Øfrebø.
13. jan Eid. Rolf Olsen Skielsvig og Guri Pedersdatter
Amborg
side
8
Faddere:
baaren af Anne Nielsdatter N. Lunde, assist: Birthe Hansdatter Hogholt, Lisbet
Hansdatter Skielsvig, mandfaddere: Lars Olsen Nødlandstranden, Hans Alfsen
Øristvedt, Frands Frandsen Nedre Lunde.
17. feb Eid. Christen
Thomesen og Maren Larsdatter
Martha Bolette
side 8
Faddere:
baaren af Mad. Elisabeth Asch, assist: Kirsten Søfrensdatter Brinch,
mandfaddere: Erich Grønvold, Michel Olsen fra Arendahl, Gerhard Heggemund.
24. feb Eid. Hans
Elefsen Lillegaarden og Maren Giertsdatter Niels side
8
Faddere:
baaren af Anna Povelsdatter Traaholt, assist: Mallene Nielsdatter Døvigen, Anne
Nielsdatter tieneste i Prestegaarden, mandfaddere: Ingvald Arnesen Slevolden,
Knud Andersen Traaholt, Find Grønsholt.
17. mar Sil. Olle
Olsen Gurholt og Maren Torbiørnsdatter,
deris
ægte barn, tvillinger, drengebarnet Torbiørn
side
8
Faddere:
baaren af Birthe Olsdatter Tosholt, assist: Anne Torsdatter Søeland,
mandfaddere: Erich Povelsen Tosholt, Povel Nielsen Tosholt, Michel Solvesen
Øfrebøe.
pigebarnet Anne side
8
Faddere:
baaren af Maren Torsdatter Serchland, assist: Kirsten Olsdatter Ejet, Anne
Erichsdatter Tosholt, mandfaddere: Isach Olsen Hogstad, Jacob Knudsen Huset.
27. mar Eid. Job
Christensen Arfvcheshoug og Elisabeth Bertelsdatter Christian
side
8
Faddere: baaren af Maria
Jacobsdatter Bruun, assist: Maria Hansdatter Borch, mandfaddere: Hans Laugesen
Borch, Mr. Bowmann, Mr. Thomas Perking.
31. mar Sil. Peder
Joensen Hogstad og Maren Knudsdatter Kirsten side 8
Faddere:
baaren af Sidsel Knudsdatter Hogstad, assist: Birthe Knudsdatter Huset, Karen
Larsdatter Iisland, mandfaddere: Laurids Poulsen Iisland, Jacob Knudsen Huset.
3. apr Eid. Arne Iversen Sollj og Sidselle Andersdatter Anne Marie
side 8
Faddere:
baaren af Elen Pedersdatter Kindahlen, assist: Maren Søfrensdatter Solli, Maria
Hansdatter Virsdahlen, mandfaddere: Olle Escholdson Tveedahlen, Amund Søfrensen
Landgangen.
7. apr Eid. Nils Anfindsen Hovholt og Aase Andersdatter Martha
side
8
Faddere: baaren
af Giertrud Halvorsdatter, assist: Anne Nielsdatter Flaatten, Maren Joensdatter
Aas, mandfaddere: Joen Andersen Aas, Laers Anfindsen Hejestad, Niels Andersen
Gutua.
7. apr Eid. Christen Olsen Øvre Lunde og Marthe Jensdatter Sara side
8
Faddere:
baaren af Anne Nielsdatter N. Lunde, assist: Maren Nielsdatter Ørevig, Ingeborg
Jensdatter, mandfaddere: Svend Axelsen Bache, Christen Jensen Holtet, Frands
Frandsen N. Lunde.
14. apr Eid. Olle
(skal nok være Otter J.O.) Olsen Røra og Christense Halvorsdatter Elen side
9
Faddere:
baaren af Gunild Pedersdatter Døvigen, assist: Inger Larsdatter, Karen
Søfrensdatter, mandfaddere: Niels Nilsen Lander, Anders Halvorsen Ramberg,
Søfren Christensen Berg.
23. apr Sil. Blef
døpt af Slemdals sogn Joen Pedersen Moholt
og Martha Søfrensdatter deris
ægtebarn N. Søren
ved Qvælle kirke Søren side
9
Faddere:
baaren af Kirsten Olsdatter Ejet, assist: Maren Pedersdatter Moholt,
mandfaddere: Mogen Olsen ejet.
20. mai Eid. Mr.
Boumann og Else Søfrensdatter, hjemmedøbt Severin side
9
Faddere:
baaren af Mad. Dorothe Anders Nielsen i Brevig, assist: Kirstine Holst,
Kirstine Brinch, mandfaddere: Tolder Anders Arentzen, Rasmus Malling.
24. mai Eid. Sivert
Dirichsen og Maria Larsdatter Diderich side 9
Faddere:
baaren af Elisabeth Asch, assist: Eva Josten, Tore Gundersdatter, mandfaddere:
Mr. Bovmann, Rolf Herøen, Mr. .......? tiener Niels Børgesen.
30. mai Eid. Laurids Knudsen Aas og Karen
Knudsdatter Jacob side
9
Faddere: baaren af Ragnhild Knudsdatter Aas, assist: Inger
Nilsdatter Nødelandstranden, Anne Knudsdatter Grava, mandfaddere: Peder Larsen
Grava, Knud Olsen Grava, Hans Nielsen Nedre Lunde.
2. jun Sil. Gunder Hansen og Giertrud
Jacobsdatter Hans side
9
Faddere: baaren af Karen Halvorsdatter Øxenholt, assist: Elen
Jacobsdatter, mandfaddere: Lauridts Quisla, Michel Engelbretsen Quisla, Anders
Pedersen Moholt.
11. jun Sil. Helle Jonsen og Ingeborg
Halvorsdatter Tore
side
9
Faddere: baaren af Edel Erichsdatter Gonsholt, assist: Karen
Halvorsdatter, Maren Jonsdatter, mandfaddere: Olle Poulsen S. Kiste, Lauridts
Pedersen Høysætt.
14. jul Eid. Lauridts Pedersen Baseboe og
Boel Pedersdatter Karen
side
9
Faddere: baaren af Maren Søfrensdatter Hallwarp, assist:
Maren Pedersdatter Hallwarp, mandfaddere: Anund Søfrendsen Landgangen, Niels
Amundsen Syndsaasen, Jacob Olsen Lunde.
28. jul Eid. Solve Andersen og Marthe
Gundersdatter Giert side
9
Faddere: baaren af Mr Boumans kiæriste Else Brinch, assist:
Tore Gundersdatter Buer, mandfaddere: Rasmus Malling, Gerhart Heggemand.
1715
28. jul Eid. Hans Tollefsen Tvetten og
Karen Simensdatter Kirsten side
9
Faddere: baaren
af Martha Simensdatter Herøen, assist: Martha Tollefsdatter Lunde, Birthe
Tollefsdatter Tvetten, mandfaddere: Tollef Nielsen Tvetten, Ole Tollefsen
Nordahl, Eggert Simensen Herøen.
14. aug Eid. Niels
Mogensen og Kirsten Anfindsdatter Johannes
side 9
Faddere: baaren af Mr.
Boumans kiæriste Else Brinch, assist: S...? Kirsten Brinch, mandfaddere: Job Christensen Arfvcheshoug og
Studios Pehr Kylstrup.
18. aug Eid. Peder
Olsen Døl og Karen Halvorsdatter Olle side
9
Faddere: baaren af Kirsten
Brinch, assist: Berthe Malling, mandfaddere: Daniel Christensen Arfvcheshoug,
Sivert Davidsen, Per Erichsen Aboe.
8. sep Eid. Arne Jørgensen Kiørholt og Karen Torsdatter Birthe side
9
Faddere:
baaren af Gunhild Jørgensdatter Lerstang, assist: Anne Anundsdatter Schaveroch,
mandfaddere: Arne Hansen i Brevig, Jacob Johannessen Birchøen, Abraham Hansen
Sandøen.
8. sep Eid. Anders Levorsen og Ellen Jansdatter ved Porsgrunden
Elen side
9
Faddere:
baaren af Aase Johannisdatter i tieneste hos Mr. Bouman, assist: Maren
Hansdatter, mandfaddere: Lauridts Halvorsen, Lauridts Jobsen.
28. apr (NB! JO)
Eid. Niels
Nielsen og (så står ikke konens navn JO)
ved Porgrunden deris ægtebarn Halvor side
9
Faddere:
baaren av Eva Josten, assist: Christine Tønnisdatter, mandfaddere: Olle Olsen
Flaatten, Lars Torgersen, Lars Iversen Smed.
15. sep Eid. Claus
Findsen Slevolden og Karen Simensdatter Find side
9
Faddere:
baaren af Karen Nielsdatter Lind. ashist: Maren Giertsdatter Lillegaarden,
Birthe Søfrensdatter Flogstad. mandfaddere: Knud Andersen Traaholt, Ole
Søfrensen Døvig, Lauridts Findsen Røra.
29. sep Eid. Niels
Albrichsen og Ingeborg Hansdatter Hans side
10
Faddere: baaren af Tove
Gundersdatter Buer, assist: Dorthe Kristine Nilsdatter, mandfaddere: Daniel
Christensen Arfvcheshow, Job Christensen Arfvcheshow.
13. okt Sil. døbt et u-ægte
barn, N. Helena, moderen /: som faldt i barselseng
hos Jacob Knudsen Huset paa
Præstegaard eje :/ ved nafn
Karen Hendrichsdatter /: efter hendis egen sigelse hiemmeværende
paa Kongsbierg, udlagt som barnefader
en ung karl /:
med huilchen
han og tilhorn som aflet barn i
hendis ægteskap
:/ ved nafn Elling Iversen, der tienede
paa Loftstuen ved Kongsbierg Helena side
10
Faddere:
baaren af Karen Nielsdatter Præstegaarden, assist: Birthe Knudsdatter Huset,
Maren Jacobsdatter Øfrebøe, mandfaddere: Jacob Knudsen Huset, Olle Andersen.
15. okt Eid. Hans Christensen Vaadekleef og Rebekka Pedersdatter Anne side
10
Faddere:
baaren af Karen Nielsdatter Lind, assist: Karen Christensdatter Rødningen,
Sigri Christensdatter, mandfaddere: Hans Tollefsen Tvetten, Hans Larsen Waller,
Jørgen Bentsen Øvald.
17. nov Eid. Christen
Jensen Holte og Sara Skajesdatter Elen side
10
Faddere: baaren
af Karen Christophersdatter Waller, assist: Ingeborg Jensdatter, mandfaddere:
Christen Olsen øfre Lunde, Jørgen Halvorsen Siljen, Frands Frandsen nedre
Lunde.
24. nov Eid. Corporal
Lauridts Olsen og Giertrud Joensdatter Olle side
10
Faddere:
baaren af Rebecca Hedrichsdatter, assist: Martha Lauritzdatter, Niels Nielsen,
Niels Christensen.
1. des Eid. Gunder Johannesen Nøchlegaard og Maren Isachsdatter Anders side
10
Faddere:
baaren af Birthe Erichsdatter Landgangen, assist: Ragnhild Pedersdatter
Landgangen, Maren Andersdatter, mandfaddere: Isach Giestsen Stochesund, Pros
Andersen Nøchlegaard, Laurids Pedersen Viersdahlen.
8. des Eid. Søfren Rasmussen Leerstang og Elen Hansdatter Rasmus
side
10
Faddere:
baaren af Boel Søfrensdatter Berg, assist: Boels Rasmusdatter Ramberg, Lispet
Hansdatter Skielsvig, mandfaddere: Anders Søfrensen Lerstang, Niels Søfrensen
Røra, Amund Hansen Skielsvig.
22. des Sil. Amund
Torchelsen og Karen Thorsdatter, hiemmedøbt Thor
side
10
Faddere: baaren
af Karen Hansdatter Tvetten, assist: Anne Torsdatter, mandfaddere: Lauridts
Pouelsen Iisland, Mathias Jacobsen Sundtvedt, Lauritds Pedersen Høysett.
1715
22. des Sil. Knud
Olsen N. Kiste og Ingeborg Halvorsdatter Olle side
10
Faddere:
baaren af Karen Svendsdatter S. Kiste, assist: Christi Nirisdatter,
mandfaddere: Even Amundsen Skielbred, Olle Solvesen Øfrebøe, Michel Solvesen
ibid.
22. des Sil. Holger
Olsen og Anne Tomadatter Anne side
10
Faddere: baaren
af Birthe Knudsdatter Huset, assist: Anne Jonsdatter Skielbred, Birthe
Nielsdatter Præstegaarden, mandfaddere: Biørn Joensen Holte, Jacob Knudsen
Huset.
26. des Eid. Rolf
Gundersen Oxum og Maren Søfrensdatter Søren side
10
Faddere:
baaren af Boel Søfrensdatter Berg, assist: Christense Halvorsdatter Røre, Karen
Søfrensdatter Røre, mandfaddere: Elias Jonsen Sundet, Anders Jacobsen Rørerøe,
Olle Solvesen Flaaten.
26. des Eid. Olle
Søfrensen Døvig og Mallene Nilsdatter Maria side
10
Faddere:
baaren af Gunhild Pedersdatter Døvig, assist: Maren Giertsdatter Lillegaarden,
Maren Nielsdatter, mandfaddere: Nils Nilsen Lander, Anders Rejersen Flogstad.
1716
1. jan Eid. Niels Pedersen Hogholt og Birthe Hansdatter Guri side
10
Faddere:
baaren af Karen Nielsdatter Lind, assist: Marthe Tollefsdatter Lunde, Ragnild
Amundsdatter, mandfaddere: Gullech Pedersen Skrabeklef, Even Hansen Lunde,
Ingebret Hansen Lunde.
6. jan Sil. Matthias Jacobsen Sundtved og Kirsten
Engelbrechtsdatter Michel side 10
Faddere:
baaren af Birthe Pedersdatter Tormosrød, assist: Margrethe Jacobsdatter
Tormosrød, mandfaddere: Lars Pouelsen Iisland, Tønnis Jacobsen Tvetten, Michel
Solvesen Øfrebøe.
12. jan Eid. Til daapen et U-ægte
barn, blef kaldet Olle,
moderens nafn et Viigværings
Qvindfolck ved nafn Kirsten Olsdatter,
som barnefader udlagte hun udj sin fødselsnød en
Matros N: (afnlig JO) Christen Hansen Olle side
10
Faddere:
baaren af Karen Amundsdatter Rødningen, assist: Maren Amundsdatter Lønnebache,
Anne Larsdatter, mandfaddere: Anund Landgangen, Søfren Joensen Koggersvold.
19. jan Eid. Christopher Andersen og Anne Hansdatter Hans
side
10
Faddere:
baaren af Maren Nilsdatter Ørevig, Christense Larsdatter Røe, mandfaddere:
Amund Wetlefsen Schafveraacer, Jeshla Hansen, Lauridts Pedersen Grava.
26. jan Sil. Olle Laursen Engelstad og Anne Halvorsdatter Catrine
side
11
Faddere:
baaren af Karen Nielsdatter Prestegaarden, assist: Gunild Tronsdatter
Engelstad, Karen Erichsdatter Tosholt, mandfaddere: Torchild Joensen Engelstad,
Michel Solvesen Øfrebø.
9. feb Eid. Knud Andersen Traaholt og Anne Joensdatter Anund side 11
Faddere:
baaren av Karen Nilsdatter Lind, assist: Anne Pouelsdatter Traaholt,
mandfaddere: Torchild Søfrensen Hasler, Hans Elefsen Lillegaarden.
9. feb Eid. Jørgen Halvorsen Siljen og Karen Pedersdatter,
hjemmedøbt Magnild side 11
Faddere:
baaren af Karen Christophersdatter Waller, assist: Anne Pedersdatter,
mandfaddere: Ingebret Pedersen Bradsberg, Lauridts Pedersen Høysætt.
16. feb Sil. Adam
Pedersen og Maren Michelsdatter Kirsten side
11
Faddere:
baaren af Karen Svendsdatter Kiste, assist: Kirsten Evensdatter Ouestad,
Giertrud Erichsdatter Daapen, mandfaddere: Guttorm Joensen Gonsholt, Anders
Pedersen Moeholt.
1. mar Eid. Niels Amundsen Sundsaasen og Anne Pedersdatter Amund
side
11
Faddere:
baaren af Birthe Evensdatter Landgangen, assist: Mari Amundsdatter Lønnebache,
Maren Christophersdatter Sundsaasen, mandfaddere: Lauridts Olsen Sundsaasen,
Amund Amundsen, Lauridts Pedersen Basseboe.
1. mar Eid. Anders Michelsen Gaasegrunden og Karen
Jørgensdatter Karen side
11
Faddere:
baaren af Rebecca Gundersdatter, assist: Anne Jørgensdatter, mandfaddere: Elias
Joensen Sundet, Halvor Joppesen Tangen.
8. mar Sil. Peder Halvorsen Serckland og Maren Torsdatter Hans side
11
Faddere:
baaren af Lispet Ingebretsdatter Tosholt, assist: Mette Povelsdatter Guurholt, mandfaddere:
Joen Madsen Søeland, Jacob Michelsen Tosholt, Kolbiørn Olsen Guurholt.
15. mar Eid. Mr.
Frans Wischer og Elisabeth Asch Frans side
11
Faddere:
baaren af Mad. Michele Gierhardt Hansens i Schien, assist: Madselle Anne
Catrine Hein, mandfaddere: Tolder Ander Arentsen, Uldrich Fredrich von
Cappelen, Mr. Halby.
1. apr Sil. Niels Joensen Søland og Helje Olsdatter Abraham
side
11
Faddere:
baaren af Karen Hansdatter ...?, assist: Ingeborg Jonsdatter, mandfaddere: Ole
Asbiørnsen Tormodsrød, Olle Solvesen Øfrebøe, Olle Andersen.
19. apr Eid. Anders
Steffensen og Anne Pedersdatter Ingeborg side
11
Faddere:
baaren af Karen Nilsdatter Lind, assist: Maren Abrahamsdatter Øristvedt, Lispet
Hansdatter Skielsvig, mandfaddere: Rolf Olsen, Nils Pedersen Hogholt, Nils
Andersen.
8. mai Eid. Lars Torgiersen og Elen Olsdatter ved Porsgrunden Olle
side
11
Faddere:
baaren af Madselle Eva Josten, assist: Cristine Tønnisdatter, mandfaddere: Daniel
Christensen Arveschov, Lauridts Iversen Smed.
10. mai Eid. Erich
Olsen og Anne Erichsdatter Maren
side
11
Faddere:
baaren af Karen Simonsdatter Tveetten, assist: Maren Larsdatter Vaateklef,
mandfaddere: Torchild Nilsen Lunde, Olle Olsen Biørnerød, Nils Torchilsen
Lunde.
2. jun Sil. Olle Joensen Grorød og Gunild Povelsdatter Knud side
11
Faddere:
baaren af Sidsel Knudsdatter Hogstad, assist: Marthe Pedersdatter Gosherød,
mandfaddere: Laurids Povelsen Iisland, Peder Joensen Hogstad, Michel Solvesen
Øfrebø.
12. jun Eid. Olle Olsen og Anne Lauridsdatter Laurids
side
11
Faddere:
baaren af Elen Olsdatter Røe, assist: Anne Søfrensdatter Nordal, mandfaddere:
Olle Tollefsen Nordal, Erich Olsen, Niels Torchilsen.
20. jun Eid. Uldrich Anthonie Rohde og Alhed Tyrholm Niels side
11
Faddere:
baaren af Madame Tyrholms i Drammen, assist: Madselle Karen Nielsdatter
Tyrholm, mandfaddere: Hr. Secretaire Leopoldus, Mr. Boumann, Hans Laugsen.
24. jun Eid. Gregers Christensen og Mette Hansdatter Helene side
11
Faddere:
baaren af Madame Vischer, assist: Thore Gundersdatter Buer, mandfaddere: Capt.
Usler, mons Peder Kylstrup.
2. jul Eid. Niels Jensen (Møller hos mig) og Maren Olsdatter Olle side
11
Faddere:
baaren af Karen Nilsdatter Lind, assist: Karen Simensdatter Slevolden, Maren
Olsdatter Lunde, mandfaddere: Ingvald Arnesen Slevolden, Niels Torchildsen
Lunde.
5. jul Sil. Peder Jonsen og Maren Knudsdatter, hiemmedøbt Giørand
side
11
Faddere:
baaren af Sidsell Knudsdatter Øfre Hogstad, assist: Kirsten Olsdatter Ejet,
mandfaddere: Jacob Knudsen, Olle Andersen.
12. jul Eid. Svend Axelsen Bache og Anne Olsdatter Helvig side
12
Faddere:
baaren af Anne Nilsdatter Lunde, assist: Anne Andersdatter Ørvig, Marthe
Jonsdatter Lunde, mandfaddere: Lars Olsen Lunde, Anders Olsen Ørvig, Hans
Nilsen Lunde.
9. aug Eid: Pross Andersen Nøglegaard og Margrete Joensdatter Maren side
12
Faddere: baaren
av Maren Søfrensdatter Hallevarp, assist: Maren Isachsdatter Nøglegaard, Maren
Andersdatter paa Viersdahlen, mandfaddere: Søfren Joensen Kogersvold, Knud
Andersen Traaholt.
30. aug Eid. Peder
Erichsen og Kirsten Andersdatter ved Porsgrunden Elen side
12
Faddere:
baaren af madame Bouman, assist: Madselle Anne Munch paa Toldboen, mandfaddere:
Rasmus Malling, Johan Usler.
30. aug Eid. Gulech
Pedersen og Maren Olsdatter Schrabeklef Anne side
12
Faddere:
baaren af Birthe Hansdatter Hogholt, assist: Guri Larsdatter, mandfaddere: Rolf
Herøen, Anders Ørvig, Olle Solvesen Flaatten.
24. sep Eid. Rolf
Larsen Herøen og Marthe Simensdatter Lauridts side 12
Faddere:
baaren af Karen Simensdatter Tveten, assist: Dorthe Flaatten, Birthe Tollefsdatter,
mandfaddere: Halvor Siljen, Olle Nordal, Eggert Simensen.
4. okt Eid. Joen Arnesen Grinden og Marthe (Gundersdatter JO) Arne side
12
Faddere:
baaren af Maren Søfrensdatter Hallvarp, assist: (Det er så et
opphold med faddere som ikke har blitt ført. JO), mandfaddere: Anund
Landgangen, Lauridts Pedersen.
11. okt Eid. David Rasmussen Soelj og Maren Søfrensdatter Iver side
12
Faddere:
baaren af Elen Pedersdatter Kindahlen, assist: Sidsele Andersdatter, Else
Pedersdatter, mandfaddere: Joen Larsen Nauser, Niels Amundsen Syndsaasen,
Lauridts Pedersen Grava.
16. okt Sil. Jacob Pedersen Prestegaarden og Karen Nilsdatter Anne side
12
Faddere:
baaren af Margrete Nielsdatter Høysætt, assist: Birthe Knudsdatter, Birthe
Nielsdatter, mandfaddere: Wetlef Pedersen Høysætt, Lauridts Pedersen Høysett.
15. nov Eid. Christen
Thomesen Jyde og Maren Larsdatter Martha Boletta
side 12
Faddere:
baaren af Karen Nilsdatter Lind, assist: Anne Joensdatter, mandfaddere: Nils
Nilsen, Hans Gundersen Buer.
15. nov Eid. Thor
Olsen og Marthe Schajesdatter Karen side
12
Faddere:
baaren af Margrete Christensdatter, assist: Anne Skajesdatter, mandfaddere:
Joen Olsen, Helge Hansen Lie.
29. nov Eid. et
u-ægte barn, N: Karen, moderen Olia
Olsdatter,
udlagt som barnefader en ung karl i
Bamble sogn
N: Ingebret Johannissen Siljen Karen side
12
Faddere:
baaren af Marthe Olsdatter, assist: Siri Hansdatter, mandfaddere: Joen Bentsen,
Olle Michelsen Waller.
26. des Eid. Anders
Olsen Ørevig og Maren Nilsdatter Hans side
12
Faddere:
baaren af Anne Nilsdatter Lunde, assist.: Anne Olsdatter Bache, Guri Larsdatter
Nødelandstranden, mandfaddere: Lauridts Olsen Lunde, Christen Olsen Øfre Lunde,
Hans Nilsen Lunde.
27. des Sil. Nils Svendsen Suurdahlen og Maren
Jonsdatter, hjemmedøbt Svend side
12
Faddere:
baaren af Karen Svendsdatter S. Kiste, assist: Maren Luridtsdatter
Prestejordet, mandfaddere: Joen Svendsen Ouestad, Kield Svendsen Ouestad.
1717
10. jan Eid. et u-ægte
barn N: Karen, moderen Birthe Pedersdatter,
udlagt som barnefader var ungkarl N:
Amund Hansen Karen side
12
Faddere:
baaren af Elen Olsdatter Røe, assist: Ragnild Amundsdatter, mandfaddere: Erich
Olsen, Iver Skajesen.
31. jan Eid. Hans Amundsen Traaholt og Anne Povelsdatter Karen side
12
Faddere:
baaren af Karen Lind, assist: Anne Jonsdatter Traaholt, Dorthe Nilsdatter
Lander, mandfaddere: Ole Gudmundsen Qvæstad, Hans Ellefsen Lillegaard, Stoe
Søfrensen Qvæstad.
14. feb Eid. Uldrich
Knudsen og Anne Jonsdatter Knud side
12
Faddere: baaren af Madame
Bouman, assist: Anne Cathrine Nielsdatter, mandfaddere: Secretarie Leopoldus,
Leutenant Adolph Neuritser, Johan Usler.
17. feb Eid. Hans
Alfsen og Maren Abrahamsdatter Abraham
side
12
Faddere:
baaren af Birthe Hansdatter, assist: Anne Pedersdatter Øristvedt, Maria
Abrahamsdatter, mandfaddere: Lars Jonsen Muule, Rolf Olsen Skielsvig, Niels
Andersen Guttua.
21. feb Eid. Christopher
Simensen og Helgie Halgrimsdatter Olle side
12
Faddere:
baaren af Lispet Knudsdatter, assist: Karen Simensdatter Slevolden, ....?
Larsdatter, mandfaddere: Lauridts Svendsen?, Olle
Erichsen.
21. feb Eid. Lauridts
Hansen og Anne Cathrine Pedersdatter Elisabeth
side 12
Faddere: baaren
af Maren Christophersdatter Valler, assist: Siri Hansdatter Valler,
mandfaddere: Peder Erichsen Abor, Lorentz Hansen.
28. feb Sil. Michel
Solvesen og Anne Erichsdatter
Thore side
13
Faeddere:
baaren af Kari Jacobsdatter Øfrebøe, assist: Birthe Olsdatter Tosholt, Ingeborg
Solvesdatter Øfrebø, mandfaddere: Jacob Pedersen Prestegaarden, Lauridts
Pedersen Høysett.
28. feb Sil. Gunnnar
Gieslesen og Giertrud Erichsdatter Elisabeth
side 13
Faddere:
baaren af Karen Nielsdatter Prestegaarden, assist: Maren Michelsdatter Kiste, .aren? Pedersdatter Moholt, mandfaddere: Anders
Andersen Moholt.
7. mar Eid. (Det står ikke skrevet noe mer en dato og Eidanger
kirke JO)
side
13
14. mar Eid. Joen
Christensen og Maren Rejersdatter Christen
side 13
Faddere:
baaren af Maria Larsdatter, assist: Anna Christensdatter, mandfaddere: Jørgen
Halvorsen Siljen, Michel Søfrensen Flogstad, Anders Rejersen Flogstad.
14. mar Eid. et
u-ægte barn N. Olle, hiemmedøbt,
moderen var Lispeth Pedersdatter,
udlagt til barnefader Olle
Christensen udi Omble sogn Olle side
13
Faddere:
baaren af Ingeborg Døevig, assist: Karen Døevig, Else Pedersdatter,
mandfaddere: Nils Lander, Hans Traaholt, Erich Hollet.
21. mar Sil. Wetlef
Pedersen og Margrethe Nilsdatter Høysætt Martha side
13
Faddere:
baaren af Karen Nilsdatter Prestegaarden, assist: Birthe Knudsdatter Huuset,
Maren Christensdatter, mandfaddere: Joen ...elsen? i Schien, Lauridts Pedersen
Høysætt.
4. apr Eid. Peder Ammundsen Rønningen og Karen Christensdatter Lars side
13
Faddere:
baaren af Karen Christophersdatter Valler, assist: Anna Erichsdatter, Maren
Larsdatter, mandfaddere: Hans Tollefsen Tveeten, Hans Christensen Vaateklef,
Ifver Schajesen.
11. apr Eid. Erich
Pedersen Klefvens og Marthe Pedersdatter Hans side
13
Faddere:
baaren af Mademasel. Karen Nielsdatter Lind, assist: Elisabeth Hansdatter
Skiælsvig, mandfaddere: Søfren Rasmusen Leerstang, Anders Halfvorsen Ramberg,
Abraham Hansen Sandøen.
23. mai Eid. Niels
Christensen og Johanna Jensdatter Jens side
14
Faddere: baaren af Mad. Else
Bowmans, assist: Maddemaiselle Anne Munch, mandfaddere: Contreoleur Rhode,
Monsiur Jacob Vandeurs.
23. mai Eid. Gunder
Christensen og Else Mogensdatte Jacob side
14
Faddere: baaren af Mademos.
Justen, assist: Mademos. Birgitta Malling, mandfaddere: Civer Aslachsen
Aachlungen, Lars Halvorsen, Niels Albrechsen, begge fra Osebachen.
30. mai Sil. Peder
Olsen Tveten og Anne Jacobsdatter Jacob side
14
Faddere: baaren af Karen Hansdatter Tveten, assist: Kirsten Ingebrechsdatter Søndtveet,
mandfaddere: Magnus Olsen Ejet, Niels Olsen Solvferøe, Lars Povelsen Island.
30. mai Sil. Joens
Madsen Søeland og Anne Thorsdatter Karen side
14
Faddere:
baaren af Helle Olsdatter Søeland, assist: Margrethe Jacobsdatter Tormodsrød,
Birthe Pedersdatter Tvetten, mandfaddere: Peder Halfvorsen Serchland,
Ingebrecht Larsen Island.
24. jun Eid. Anders Larsen og Maren Erichsdatter Bonner Lars side
14
Faddere:
baaren af Mad. Eva Justen, assist: Mad. Karen Jensdatter, mandfaddere: Daniel
Christensen, Job Christensen.
24. jun Eid. Hans Christensen Waateklef og Rebecha
Pedersdatter
Christen
side 14
Faddere:
baaren af Karen Nilsdatter Lind, assist: Maren Olsdatter og Kirsten
Pedersdatter, mandfaddere: Hans Tollefsen Tvetten, ...? Tollefsen.
11. jul Eid. Thor Andersen og Anne Nielsdatter Anders side 14
Faddere:
baaren af Ellen Nielsdatter, assist: Anne Søfrensdatter, mandfaddere: Knud Nielsen
og Erich Pedersen.
1. aug Eid. Rolf Olsen Skielsvig og Gurj Pedersdatter Abraham
side
14
Faddere:
baaren af Karen Nielsdatter Lind, assist: Berthe Hansdatter Hougholt, Johanne
Justsdatter Øevald, mandfaddere: Anders Steffensen Ørstvedt, Hans Alfsen
Ørstvedt.
1. aug Eid. Lars Emmundsen og Lisbet Knudsdatter Dorthea
side
14
Faddere:
baaren af Mad. Boumans, ashist: Mad. Gunild Kristie?, mandfadder: Herman
Leopoldus, Job og Daniel Christensen Arveschov.
8. aug Eid. Christen Jensen Holtes og Sara Skajesdatter Schaje side
14
Faddere:
baaren af Karen Lind, assist: Ingebor Jensdatter, mandfaddere: Christen Olsen
Lune, Jørgen Siljen, Anders Olsen Lune.
14. aug Eid. Olle
Gudmundsen Qvæstad og Martha Christensdatter Kiersten
side 15
Faddere:
baaren af Anne Poulsdatter Traaholt, ashist: Martha Torchelsdatter,
mandfaddere: Olle Søfrensen Lune, Lars Søfrensen Qvæstad, Lars Olsen Lune.
22. aug Eid. Conroleur
Uldrich Anthon Rohde og Ahled Nielsdatter Tyrholm Barbara Maria
side 15
Faddere: baaren af Madame And.
Arnts., assist: Madame Koefod, mandfaddere:
Melchior Høejer, Hendrich Kierulf, Laue Hansen Borch.
3. okt Eid. Christopher
Tollefsen og Anne Søfrensdatter Tollef side
15
Faddere:
baaren af Karen Simensdatter Tweten, assist: Martha Tollefsdatter Lune, Berthe
Tollefsdatter, mandfaddere: Olle Tollefsen Nordall, Lars Olsen Lune, Erich
Olsen Lune.
3. okt Eid. Michel
Søfrensen Flogstad og Anne Anundsdatter Anne side
15
Faddere: baaren af Karen
Lind, assist: Karen Pedersdatter Sillien, Birthe Søfrensdatter, mandfaddere:
Anund Wetlefsen Schaveraager, Torchil Søfrensen Hasler, Hans Anundsen.
3. okt Eid. Olle
Søfrensen Døvig og Magdalene Nilsdatter Maren side
15
Faddere:
baaren af Gunild Døewig, assist: Dorthea Nilsdatter Lanner, mandfaddere: Nils
Nilsen Lander, Hans Elefsen Lillegaarden, Ifver Skajesen.
10. okt Sil. den 29. aug
tilføre? hafd været till daapen
Jacob Michelsen Tosholt og Birthe
Olsdatter
deris ægtebarn udi Gierpen sogn og blef kaldet Olle side
15
Faddere:
baaren af Philip Svendsens Anne f. Schien, assist: Karen Nielsdatter
Præstegaarden, mandfaddere: Jon Arnesen i Schien, Olle Jonsen item., Hans
Jonsen.
(Faddere i
Gjerpen kirkebok: Jon Arnessøn. Ole Jonssøn. Hans i Præstegaarden. Philips
Anna. Jacob Præstgds. qde i Slemdal. JO)
17. okt Eid. Gunder Johannesen Nøklegaard og Maren Isachsdatter Maren side
15
Faddere:
baaren af Maren Søfrensdatter Hallewarp, assist: Maren Amundsdatter Lønebache,
Giøran Nilsdatter Lander, mandfaddere: Isach Giertsen Stochesund, Jørgen
Gundersen Rønningen, Anders Arvesen.
31. okt Sil. Joen Pedersen Moholt og Marthe Søfrensdatter,
ægtebarn,
døbt ved Qville kirke den 29. okt og blef kaldet Anund
side 15
Faddere: baaren
af Birthe Olsdatter Qville, assist: Aase Torsdatter Biønes, mandfaddere: Mogens
Olsen Eje, Michel Ingebrechtsen Qville og Willem Olsen Ragnildrøe.
1. nov Eid. Søfren Rasmusen Leerstang og Ellen Hansdatter Hans side
16
Faddere:
baaren af Gunild Jørgensdatter Leerstang, assist: Boell Rasmusdatter Ramberg,
Lisbeth Hansdatter, mandfaddere: Arne Jørgensen Kiørholt, Jacob Hansen, Abraham
Hansen Sandøe.
5. nov Eid. Christopher Nielsen Bache og Maren Larsdatter Martha side
16
Faddere: baaren
af Thorea Gundersdatter Burn, assist: Ingeborg Nielsdatter, mandfaddere: Daniel
Christensen Arveschow, Thor Gundersen, Knud Gundersen.
25. nov Eid. Secretaire
Leopoldus og Kiersten Leopold Inger side
16
Faddere:
baaren af Frue Oberst Stens, assist: Madame Monrads, mandfaddere: Canselie R.
Borse, Mr. Bowman, Herman Leopoldus.
20. nov Eid. Sievert
Didrichsen og Marj Larsdatter Johannes
side 16
Faddere: baaren af Madame
Findøs, assist: Madame Lind Præstegaarden, mandfaddere: Daniel Christensen
Arveschow, Henderch Malling.
20. nov Eid. Erich
Olsen og Anne Erichsdatter Niels side
16
Faddere:
baaren af Ellen Olsdatter Røe, assist: Maren Larsdatter, mandfaddere: Jacob
Tollefsen Tvetten, Niels Pedersen Haugholt.
26. des Eid. Lars Knudsen Aas og Karen
Knudsdatter Isach side
16
Faddere: baaren af Ragnhild
Knudsdatter Aas, assist: Dorthea Svensdatter? Rødningen, Lisbeth Larsdatter,
mandfaddere: Rolf Larsen Herøen, Niels Olsen Nedre Lunde, Hans Nilsen Lunde.
26. des Eid. Rollef
Gundersen Oxhum og Maren Søfrensdatter Gunder side
16
Faddere:
baaren af Anne Paulsdatter Traaholt, assist: Ingeborg Paulsdatter Oxhum, Karen
Søfrensdatter Oxhum, mandfaddere: Andfind Paulsen Røra, Hans Ellefsen
Lillegaarden.
1718
9. jan Eid. Hans Findsen og Birthe Simonsdatter Osebachen Olluf
side
17
Faddere:
baaren af Lisbeth Jensdatter, assist: Martha Mathiasdatter, mandfaddere:
Ingvald Arnesen Slevolden, Claus Findsen Bechen.
16. jan Sil. Peder Joensen Hogstad og Maren Knudsdatter Joen
side
17
Faddere:
baaren af Sidsel Knudsdatter Hogstad, assist: Birthe Knudsdatter, mandfaddere:
Thomas Knudsen Scheen, Peder Olsen Tveeten, Jacob Knudsen.
6. feb Eid. Rejer Tollefsen Lunde og Anne Nielsdatter Anne Catharina
side 17
Faddere:
baaren af Madamois. Karen Nilsdatter Lind, assist: Anna Gabrielsdatter,
mandfaddere: Jacob Tillerop, Niels Hansen Lunde.
6. feb Eid. Arne Jørgensen Kiørholt og Karen Thorsdatter Anna
side
17
Faddere:
baaren af Johanna Hansdatter Sandøen, assist: Anna Pedersdatter Schaverach,
Birthe Jacobsdatter Birchøen, mandfaddere: Jacob Johansen, Abraham Hansen.
13. feb Eid. Olle
Clausen og Ellen Hansdatter Halfvor
side
17
Faddere: baaren af Madame Bierchil?,
assist: Mademasell Lind i Præstegaarden, mandfaddere: Mons. Leopoldus, Niels Halfvorsen.
13. feb Eid. Niels
Nielsen og Anne Trulsdatter, deris ægtebørn 2 unger Halfvor
side 17
Faddere:
baaren af Thore Gundersdatter Buuer, assist: Anna Jensdatter, mandfaddere:
Daniel Arfveschoug, Mons. Malling.
Anna
side
17
Faddere:
baaren af Mademois. Giertrud Halvorsdatter, assist: Sidsel Trulsdatter,
mandfaddere: Lars Nielsen, Hans Gundersen Buer.
20. feb Sil. Gunder
Hansen Næset og Giertrud Jacobsdatter Christen
side
17
Faddere:
baaren af Birthe Olsdatter Qvisselen, assist: Eli Jacobsdatter, mandfaddere:
Michel Ingebrichtsen Qvisselen, Joen Pedersen Moeholt, Olle Jacobsen.
6. mar Eid. Thor Olsen og Martha Schajesdatter Hans side
17
Faddere: baaren
af Mademars. Karen Lind, assist: Maren Andersdatter, mandfaddere: Marcus Smith.
6. mar Eid. Anders Olsen Hallevarp og Maren Pedersdatter Rasmus side
17
Faddere:
baaren af Maren Søfrensdatter, assist: Karen Amundsdatter Rønningen, Giøran
Amundsdatter Landgangen, mandfaddere: Niels Nielsen Lander, Anders Arfvesen.
6. mar Eid. Lars Pedersen Basseboe og Bothild Pedersdatter Cornelius
side 17
Faddere:
baaren af Ragnild Pedersdatter Landgangen, assist: Marie Isaachsdatter, Marj Christophersdatter,
mandfaddere: Hans Gundersen Hallevarp, Pros Andersen Nøchlegaard, Olle
Hendrichsen Svendsk.
13. mar Sil. Holgie
Joensen Gundsholt og Ingeborg Halfvorsdatter Lisbeth side
17
Faddere:
baaren af Karen Svendsdatter Kiste, assist: Mari Joensdatter Gundsholt, Ellen
Olsdatter, mandfaddere: Lars Asbiørnsen og Niels Simonsen Oufvestad.
16. mar Eid. Niels
Anundsen Syndsaas og Anne Pedersdatter Peder side
17
Faddere:
baaren af Birthe Evensdatter Landgangen, assist: Maren Søfrensdatter Solj,
Maren Andersdatter, mandfaddere: Søfren Joensen Kaachersvold, Ole Larsen
Landgangen, Niels Jensen.
20. mar Eid. Anders
Lefvorsen og Eli Jensdatter Jens side
17
Faddere:
baaren af Anna Jensdatter, assist: Sophia Amalia Danielsdatter, mandfaddere:
Peder Olsen, Christopher Nielsen.
24. mar Eid. Anders
Michelsen Graasegrunden og Karen Jørgensdatter Michel
side 17
Faddere:
baaren av Madame Rohde, assist: Mademaisel Eva Justen, mandfaddere: Jacob
Vonkers, Mons Leopoldus, Mons Tillerup.
15. mai Eid. Olle
Olsen og Anna Larsdatter Martha
side
18
Faddere:
baaren af Elen Olsdatter Røe, assist: Petronella Røe, mandfaddere: Olle Olsen
Flaatten, Olle Solvesen Flaaten.
22. mai Eid. Gregers
Christensen og Mette Hansdatter fra Osebachen Christen
side 18
Faddere:
baaren af Madame Birchis, assist: Giertrud Halfvorsdatter, mandfaddere: Hans
Gundersen Buuer, Tyge Nielsen.
29. mai Sil. Knudt
Olsen Kiste og Ingeborg Halvorsdatter Guthorm
side
18
Faddere:
baaren af Karen Jensdatter Sørbøe, assist: Kirsten Erichsdatter, mandfaddere:
Biørn Olsen Skieldbred, Kield Svendsen Ovestad, Niels Simensen Ovestad.
12. jun Eid. Lars Olsen Lunde og Inger Gundersdatter Karen side
18
Faddere:
baaren af Ingeborg Erichsdatter Lunde, assist: Ingebor Olsdatter Qvæstad, Maren
Olsdatter, mandfaddere: Olle Gudmundsen Qvæstad, Even Hansen Lunde, Niels
Torchielsen Lunde.
19. jun Eid. Niels Jensen og Maren Christophersdatter Syndsaasen Christopher
side 18
Faddere: baaren
af Birthe Evensdatter Landgangen, assist: Martha Gunnersdatter Grinnen, Birthe
Larsdatter Røe, mandfaddere: Hans Gunnersen Hallevarp, Nils Amundsen Syndsaas.
26. jun Eid. Niels Tollefsen og Martha Madsdatter Christen
side 18
Faddere:
baaren af Karen Amunsdatter Aaklungen, assist: Ragnild Amundsdatter Buer,
mandfaddere: Rejer Tollefsen Lunde, Ole Ingebrichtsen Aachlungen.
10. jul Eid. Arne Ifversen Soelj og Sidsel Andersdatter Gunnild
side 18
Faddere:
baaren af Maren Søfrensdatter Soelj, assist: Lisbeth Torchildsdatter Hollet,
Ingeborg Olsdatter Kinddalen, mandfaddere: Ifver Gudmundsen Viersdahlen, Søfren
Joensen, Lars Torkieldsen.
17. jul Eid. Anders Arfvesen og Giørand Nielsdatter Arfvee side
19
Faddere:
baaren af Karen Christophersdatter, assist: Dorothea Nielsdatter Lander,
mandfaddere: Niels Nielsen Lander, Ingvold Arnesen Slevolden, Erich Anundsen
Hollet?
17. jul Eid. Job Christensen Arfveschou og Elisabeth
Bertelsdatter Kirstina
side 19
Faddere:
baaren af Birthe Svendsdatter, assist: Sophia Amalia Danielsdatter Arfveschov,
mandfaddere: Daniel Arfveschov, Ingebricht Bentsen Bomhof, Niels Børgersen.
2. aug Eid. Mons. Bowman og
Madame Else Brinch Thomas
side
19
Faddere: baaren af fru
Secretaire Kirsten Brinch, assist: Alhed de Rohde, mandfaddere: Assessor Russel, Melchi de Højer, Hermand Leopoldus.
7. aug Eid. Solfve Andersen og Martha Gundersdatter fra
Osebachen Gunder side
19
Faddere: baaren af Mad.
Vischer, assist: Birthe Malling, mandfaddere: Niels Børgesen, Peder Erichsen
Osebachen.
7. aug Eid. Knudt Andersen Traaholt og Anne Jonsdatter Isaach
side 19
Faddere:
baaren af Anne Povelsdatter Traaholt, Gunnild Larsdatter Grønsholt, Hans
Ellefsen Lillegaarden, Lars Andersen Traaholt.
12. aug Eid. Claus
Findsen Bechen og Karen Simensdatter Ingeborg
side 19
Faddere:
baaren af Giertrud Halfvorsdatter assist: Anna Gabrielsdatter, Birthe
Torcildsdatter Hollet. mandfaddere: Hans Tollefsen Tweeten, Ingvald Arnesen
Slewolden, Lars Olsen Qvestad.
28. aug Sil. 28.
august blef døbt ved Gierpen kirche
Niels Joensen Serchlands
(skal nok være Søeland slik det står
i Gjerpen kirkebok JO)
fra Slemdal og Hellie Olsdatter dersis ægte barn Ingeborg
side 19
Faddere: Ingeborg
Gundersdatter Sølferøe, assist: Birthe Pedersdatter Tveeten, mandfaddere: Peder
Pedersen Bergeberg, Anders Svendske paa Guelsett.
(Faddere
skrevet i Gjerpen kirkebok: Niels Sølands datter Ingeborg fra Slemdal. Test:
Peder Lensmand. Anders Gulsæt. Niels Solverøs qde. Jon Sølands qde Birte.)
14. sep Eid. Pros
Andersen Nøchlegaard og Margrethe Joensdatter Maren
side
19
Faddere:
baaret av Maren Evensdatter Langangen, assist: Maren Anundsdatter Lønnebachen,
Mari Andersdatter, mandfaddere: Søfren Joensen Kaakersvold, Elias Joensen
Solum, Knudt Traaholt.
5. okt Eid. Hans Amundsen Traaholt og Anne Povelsdatter Find
side
19
Faddere:
baaren af Birthe Evensdatter Landgangen, assist: Anna Joensdatter Traaholt,
Marthe Hansdatter, mandfaddere: Hans Ellefsen Lillegaarden, Guldbrand Povelsen
Oxum, Lars Andersen.
5. okt Eid. Lars Søfrensen Qvæstad og Amborg Olsdatter,
som
paa fra Hougholt eje blef hiemmedøbt Jacob
side
19
Faddere:
baaren af Inger Gundersdatter Lunde, assist: Marj Olsdatter Lunde, mandfaddere:
Ole Gudmundsen Qvæstad, Lars Olsen Lunde, Franz Frandtzen Lunde.
15. okt Eid. Christian Caspersen og Adriana Andersdatter paa
Slevolden,
confirmered daaben i
kirchen 9. nov Niels side
19
Faddere: baaren af Mad. Findøe,
assist: Madamois. Karen
Nielsdatter Lind, mandfaddere; Mons. Tillerup, Hans Ellefsen Lillegaarden,
Torchild Hasler.
9. nov Eid. Anund Gundersen og Ingeborg Nielsdatter fra
Osebachen Niels
side
20
Faddere: baaren af
Mademoisell Birthe Malling, assist: Marthe Hansdatter, mandfaddere: Job
Christensen, Even Rolfsen.
11. nov Sil. Niels
Olsen Solverød og Ingeborg Gundersdatter Anders side 20
Faddere:
baaren af Hellie Olsdatter Søeland, assist: Ingeborg Pedersdatter, mandfaddere:
Olle Asbiørnsen Tormodsrød, Nils Iversen Søeland, Kittil Olsen.
1718
11. nov Sil. Lars
Pedersen Højset og Birthe Gundersdatter Pernille
side 20
Faddere:
baaren af Karen Nilsdatter Prestegården, assist: Karen Jacobsdatter Øfverbø,
Birthe Nielsdatter, mandfaddere: Jacob Pedersen Prestegaarden, Vetlef Pedersen
Højset.
11. nov Sil. Olle
Olsen Guurholt og Maren Torbiørnsdatter, hiemmedøbt Anna side
20
Faddere:
baaren af Birthe Olsdatter Toesholt, assist: Mari Torsdatter Serchland, Mari
Olsdatter Guurholt, mandfaddere: Ole Thorsen Guurholt, Johannes Olsen Ejet.
11. nov Sil. Holger
Olsen og Anna Thomasdatter Maren side
20
Faddere:
baaren af Birthe Knudsdatter Guurholt, assist: Mari Knudsdatter Hogstad, Aase
Larsdatter, mandfaddere: Jacob Knudsen Huset, Christen Larens Højset.
26. nov Eid. Christopher
Nielsen Bache og Maren Larsdatter Ragnild side
20
Faddere:
baaren af Mad. Wischers, assist: Karen Jensdatter, mandfaddere: Hans Gundersen
Buer.
4. des Eid. Jonas Larsen og Ingeborg Povelsdatter Karen side
20
Faddere:
baaren af Christense Erichsdatter, assist: Anna Catharina Pedersdatter, Maren
Nielsdatter, mandfaddere: Hans Amundsen Traaholt, Gulbrand Oxum, Erland Pedersen.
6. des Eid. Daniel Christensen og Birthe Svendsdatter fra
Osebachen Anna Maria
side 20
Faddere:
baaren av Mad. Bowman, assist: Karen Jensdatter, mandfaddere:
Secretair Leopoldus, Job Christensen, James Green.
1719
1. jan Eid. Niels Jensen Møller og Maren Olsdatter Maren side
20
Faddere: baaren
af Mad Findø, assist: Karen Nielsdatter Lind, mandfaddere: Olle Søfrensen
Lunde, Lars Olsen Lunde.
1. jan Eid. Otter Olsen Røra og Christense Halfvorsdatter Sidsel side
20
Faddere:
baaren af Karen Iversdatter Rørarøe, assist: Maren Søfrensdatter Oxum,
mandfadderer: Anders Jacobsen Rørarøe, Anders Halfvorsen Ramberg, Søfren
Christensen Berg.
6. jan Eid. Olle Lauridsen Landgangen og Ragnil Pedersdatter Christopher
side 20
Faddere:
baaren af Mad. Finde, assist: Maren Christophersdatter, Maren Andersdatter,
mandfaddere: Lars Olsen Syndsaas, Anders Pedersen Stulen, Lars Pedersen
Landgangen.
17. jan Eid. Lars Albrechtsen og Ellen Jespersdatter Simon
side
20
Faddere: baaren
af Mad. Tolders, assist: Mademois. Maria Hansdatter Borch, mandfaddere:
Controleur Rohde, Nils Nilsen Hafsund.
22. jan Eid. Peder Erichsen og Kirsten Andersdatter, hjemmedøbt Erich side
21
Faddere:
baaren af Lisbeth Bomhof, assist: Dorthe Kirstine Nilsdatter, mandfaddere:
Halfvor Halfvorsen Eeg, Hans Halfvorsen Eeg, Even Rolfsen.
29. jan Sil. Kittil Olsen og Mari Joensdatter Kirsten
side 21
Faddere:
baaren af Ingeborg Gundersdatter Sølfverød, assist: Margrethe Jacobsdatter
Tormoedsrød, mandfaddere: Olle Asbiørnsen Tormodsrød, Anders Nielsen Sølferød.
2. feb Eid. Niels Albrictsen og Ingeborg Hansdatter fra
Osebachen Albrecht
side 21
Faddere:
baaren af Mad. Helvig Malling, assist: Siri Tollefsdatter, mandfaddere: Civert
Diederichsen, Even Rolfsen.
2. feb Eid. Niels Nielsen og Maria Rejersdatter Aaste side
21
Faddere:
baaren af Mademoiselle Anna Larsdatter, assist: Sidsel Truelsdatter,
mandfaddere: Anders Levorsen, Laers Halfvorsen.
5. feb Eid. Davis Rasmusen Solj og Maren Søfrensdatter Isaach side
21
Faddere:
baaren af Mademoiselle Karen Lind, assist: Sidsel Andersdatter Silj, Ragnild
Torchilsdatter, mandfaddere: Søfren Joensen Kochersvold, Peder Larsen Grafva,
Halfvor Pedersen Grafva.
12. feb Eid. Olle
Tollefsen Nordal og Inger Hansdatter Christen
side 21
Faddere:
Mad. Findøe, assist:
Martha Simonsdatter Herøen, Birthe Tollefsdatter, mandfaddere:
Jacob Tollefsen Tweeten, Niels Hansen Lunde, Christopher Tollefsen.
19. feb Eid. Olle
Søfrensen Døevig og Magdalena Nielsdatter Ingeborrig
side 21
Faddere:
baaren af Madamois. Karen Nilsdatter Lind, assist: Dorthea Lander, mandfaddere:
Niels Nielsen Lander, Torchild Søfrensen Hasler, Hans Olsen Lander.
19. feb Eid. Lars Hansen Valler og Anna Cathrina Pedersdatter Maria side
21
Faddere:
baaren af Anna Gabrielsdatter, assist: Anna Povelsdatter Traaholt, Job
Christensen, Mons. Tillerup.
15. mar Eid. Lauge
Arnesen og Kirsten Knudsdatter fra Oosebachen, hjemmedøbt Christen
side
21
Faddere:
baaren af Anne Jensdatter, assist: Marthe Arnesdatter, mandfaddere: Solfve
Andersen, Jacob Nielsen fra Oosebachen.
2. apr Eid. Jørgen Halfvorsen Sillien og Karen Pedersdatter
ægte børn, sønnen Peder side 21
Faddere:
baaren af Madam Finde, assist: Karen Nielsdatter, Birthe Tollefsdatter,
mandfaddere: Ole Tollefsen, Jacob Pedersen Prestegaarden.
Datteren Gundborg
side 21
Faddere:
baaren af Madamois. Karen Nilsdatter Lind, assist: Anne Pedersdatter Højset,
mandfaddere: Olle Søfrensen Lunde, Tolf Nielsen Tofte?,
Anders Rejersen Flochstad.
16. apr Eid. Niels
Hansen Lunde og Marthe Tollefsdatter Siri side
21
Faddere:
baaren af Madamois. Karen Lind, assist: Birthe Pedersdatter Lunde, mandfaddere:
Hans Tollefsen, Lars Olsen Lunde, Christopher Tollefsen Lunde.
18. mai Eid. Niels
Christensen Juuel og Johanna Jensdatter Maren side
21
Faddere: baaren af Madam Tolder Dorthe van Daurs, assist:
Birthe Malling, mandfaddere: Lars Ha...?, Jacon van
Daurs.
23. mai Eid. Guldbrand
Povelsen og Karen Sørensdatter Oxum, hjemmedøbt Sara
side
21
Faddere:
baaren af Mademois. Karen Lind, assist: Maren Oxsum, Martha Lillegaarden,
mandfaddere: Hans Ellefsen, Lars Olsen Øvæstad.
4. jun Eid. Anders Rejersen Flochstad og Anna Christensdatter Martha
side
21
Faddere:
baaren af Ellen Pedersdatter Kiendalen, assist: Maren Rejersdatter,
mandfaddere: Jørgen Sillien, Ole Lunde og Nils Thorchildsen.
4. jun Eid. Olle Solfvesen Flaatten og Dorthe Nilsdatter Kirsten side 21
Faddere:
baaren af Ellen Olsdatter Røe, assist: Anne Nilsdatter Flaatten, Kirsten
Andersdatter Klefven, mandfaddere: Niels Elevfsen, Niels Andfindsen Hougholt,
Olle Andfindsen Hougholt.
5. jun Eid. Christopher Andersen Hejestad og Anna Hansdatter Jacob side
30
Faddere:
baaren af Anna Nilsdatter Lunde, assist: Karen Knudsdatter Aas, Anna
Andersdatter Øerevig, mandfaddere: Anders Olsen Øerevig, Christen Olsen Lunde.
19. jun Eid. Hans Halfvorsen Eeg og Giertrud Halvorsdatter Halfvor Samuel
side 30
Faddere:
baaren af Maren Jørgensdatter, assist: Mad. Niels Halfvorsens, Mademois.
Giertrud Floer, mandfaddere: Joen Schillbred, Halfvor Eeg, Hendrich Malling.
19. jun Eid. Christen Thomasen og Maren Larsdatter Thomas
side
30
Faddere: baaren af Mad.
Wischers Elisabeth Asch, assist: Mademois. Malling, Christen Moyer.
25. jun Eid. Olle Larsen Aarholt og
Ragnild Amundsdatter Ammund
side
30
Faddere: baaren af Karen
Amundsdatter Aaklungen, Mari Amundsdatter Buer, Niels Tollefsen Ødegaarden,
Lars Amundsen Buer.
13. aug Sil. Rasmus
Halvorsen og Amborg Guthormsdatter Guthorm
side
30
Faddere:
baaren af Maren Thorsdatter, assist: Maren Biørnsdatter Engelstad, mandfaddere:
Christen Michelsen Sørbøe, Guttorm Joensen Gonsholt, Jacob Knudsen Huset.
15. aug Eid. Uldrich Anthon
de Rhode og Allettha Tyrholm
Anna Boeletta Dorothea
side 30
Faddere: baaren af frue
Secreteire Kirsten Brinch, assist: Lisbeth Asch de Vischer, mandfaddere: Sign.
Anders Arendtsen, Mons. Bowman, Jan Spillemand.
20. aug Eid. Søren
Rasmusen Leerstang og Ellen Hansdatter Isaach side
30
Faddere:
baaren af Boel Berg, assist: Gunnild Kittilsdatter, Ragnild Andersdatter
Leerstang, mandfaddere: Niels Sørensen Rørerøe, Anders Halvorsen Ramberg,
Christen Andersen Leerstang.
21. sep Eid. Hendrich
Tollefsen og Anna Maria Jacobsdatter Inger
side
30
Faddere:
baaren af Ragnil Jørgensdatter, assist: Kirsten Tolfsdatter, mandfaddere: Olle
Gundersen, Olle Efvesen? fra Osebachen.
22. okt Eid. Uldrich Knudsen og Anne Jensdatter fra Osebachen Jens side
30
Faddere: baaren af Mad.
Vischer, assist: Mademois. Karen Jensdatter, mandfaddere: Mons. Bowman, Mons. Hendrich Malling.
22. okt Eid. Nils
Andfindsen Hougholt og Aase Andersdatter Lars side
30
Faddere:
baaren af Birthe Hansdatter Hougholt, assist: Inger Joensdatter, mandfaddere:
Olle Olsen Flaaden, Hans Øeristweedt, Olle Andfindsen Hougholt.
29. okt Eid. Anders Larsen og Maren Erichsdatter Maren side
30
Faddere: baaren af Madam
Bowmans Else Brinch, ashist: Jomfrue Køp, mandfaddere: Mons. Olle Lyche fra Drammen, Mons. Bowman.
12. nov Eid. Lars
Sørensen Qvestad og Amborg Olsdatter Margrethe
side 30
Faddere:
baaren af Ingeborig Erichsdatter Lunde, assist: Maren Olsdatter Qvestad,
mandfaddere: Olle Gudmundsen Qvæstad, Christopher Tollefsen Nordal, Niels Olsen
Qvæstad.
12. nov Eid. Hans
Alfsen Øeristweedt og Maren Abrahamsdatter Johanna
side
30
Faddere: baaren
af Anna Pedersdatter Øeristwet, assist: Maria Abrahamsdatter, mandfaddere: Lars
Jensen Muule, Søren Andersen.
26. des Eid. Haagen
Hansen og Rønnou Povelsdatter Maren side
31
Faddere:
baaren af Else Ellefsdatter Hvalen, assist: Birthe Povelsdatter, mandfaddere:
Christen Olsen Lunde, Hans Øeristwet, Halfvor Pedersen Grava.
27. des Sil. Michel
Øverbøe og Anna Erichsdatter Solve side
31
Faddere:
baaren af Karen Jacobsdatter Øverbøe, assist: Karen Nilsdatter Prestegaarden,
mandfaddere: Lars Island, Olle Tufdal, Peder Findsen.
27. des Sil. et
u-ægte Rønnov Aaugrimsdatter, kaldet
Christian,
udlagt
til barnafader en tysk rytter Villhelm Nicolaisen Christian
side
31
Faddere:
baaren af Birthe Knudsdatter Huset, assist: Inger Christensdatter, mandfaddere:
Christen Michelsen Sørbøe, Jacob Huuset.
27. des Sil. et u-ægte barn
Anna Guttormsdatter, kaldet Birthe,
udlagt
i Chor døren til barnafader en Echtemand
Jonas
Larson en Svendshe Birthe side
31
Faddere:
baaren af Helge Olsdatter, assist: Anne Nielsdatter, mandfadderer: Niels
Joensen Søeland, Povel Povelsen, Samuel Pederson.
1720
8. jan Eid. Secretair
Leopoldus og Kirsten Brinch Søfren side
31
Faddere: baaren af Mad. Bowman,
assist: Jomfrue Køp, mandfaddere: Asheshor Peder Rushel, He. David Monrad, Controlaur Rohde.
28. jan Sil. Kiøstolf Olsen og Kirsten Biørnsdatter Jacob side
31
Faddere:
baaren af Sidsel Knudsdatter Hogstad, assist: Hellie Olsdatter Søeland,
mandfaddere: Lars Povelsen Island, Peder Joensen, Peder Findsen Øvrebøe.
25. feb Eid. Simon
Svensen Rognelie og Elli Pedersdatter Cornelius
side 31
Faddere:
baaren af Marj Lønnebachen, assist: Marthe Jørgensdatter Rønningen, Anna
Pedersdatter, mandfaddere: Søren Joensen Kaakersvold, Olle Larsen Grinne, Niels
Amundsen.
25. feb Eid. Niels Ammundsen Syndsaasen og Anna Pedersdatter Martha
side 31
Faddere:
baaren af Birthe Evensdatter Landgangen, assist: Boel Basheboe, mandfaddere:
Olle Larsen Landgangen, Abraham Hansen Sandøen.
25. feb Eid. Gunder
Nøglegaard og Maren Isaachsdatter Inger side
31
Faddere:
baaren af Maren Sørensdatter, assist: Anna Isachsdatter, mandfaddere: Pros
Nøglegaard, Lars Pedersen.